Basketbol Kamuoyuna Duyuru

BASKETBOL KAMUOYUNA

4 Nisan 2016 Pazartesi günü oynanan Trabzonspor Medical Park ile Anadolu Efes  müsabakası sonrası Trabzonspor Medical Park Kulübü’nün basketbol kamuoyunu baskı altına almak üzere hiç kimsenin tasvip etmediği etik olmayan hal, hareket, eylem ve  söylemlerle müsabakanın baş hakemi Erşan Kartal hakkında sergilediği olumsuz tavırlar başta hakem camiası olmak üzere tüm spor severlerin tepkisine neden olmuştur. Bu tip yaklaşımlar, Türk Basketbolu için çok değerli FIBA kokartlı Hakemimizin bu asılsız iddialarla,  taraftarlarına şirin görünmek adına sağlıklı düşünemeyenlerin yapabileceği , kabul edile bilinir davranış şekli değildir.

Kendi takımının menfaatine olmak üzere dürüst bir davranış içinde olduğunu ifade eden Sn. Trabzonspor Medical Park Yönetimi,  başka kulüplerin aleyhine olabilecek hataların, kendi takımlarına  menfaat beklentisi içinde olduğu izlenimi göz ardı edilemez. Bundan dolayı öncelikle Açıklamayı yapan Sn. yönetimi kınıyor  ve kendilerini daha tutarlı davranışlar içinde olmaya davet ediyoruz.

Derneğimiz üyesi olan Sn. Erşan Kartal, müsabaka yönetimi ile ilgili gelişen tüm bu olumsuz tavırlara rağmen son derece onurlu ve dik duruş göstererek başarılı bir müsabaka yönetmiştir.

Bu güne kadar oynanan müsabakalarda olduğu gibi bundan sonraki süreç de oynanacak olan müsabakalarda da, başta bizzat Trabzonspor Medical Park olmak üzere tüm güzide kulüplerimizin yöneticilerinin, antrenörlerinin ve basketbolcularının öncelikli olarak liglerin tüm kategorilerinde müsabaka yöneten hakemlerimize karşı daha duyarlı ve saygılı olmaları beklentisini tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Mensup oldukları camianın, kendilerine vermiş olduğu destek ile sahip oldukları koltuklarında kendi takımlarının menfaati için efor  sarf etmesi gereken kulüplerimizin müsabaka sonrasında bu tür demeçlerle hakemlerimizi baskı altına almaya çalışarak beklenti içerisine girme düşüncesi son derece çirkin bir davranış biçimidir. Hakemlerimizi bu ve benzeri açıklamalarla toplum önünde tartışılır bir noktaya taşımaya çalışan davranışları tüm camia olarak şiddetle kınıyoruz.

Türk spor tarihinin en köklü camialarından bir tanesi olan Trabzonspor Yönetiminin yapmış olduğu açıklamaların hedefi olan üyemiz Sayın Erşan Kartal Avrupa Kupalarının değişik kategorilerinde müsabaka yöneten ve son derece başarılı olan bir hakem olmasının göz ardı edilmesi, son derece şaşırtıcı bir davranış olarak karşılanmıştır.

Bu düşüncelerle başta kulüp başkanları ve kulüp temsilcilerini hakem müessesine karşı daha duyarlı olmaya davet ediyor, kendi takımlarının menfaati için oynanacak olan müsabakalara motive olabilmek adına hedef saptırmadan kendi iç işleriyle uğraşmalarını tavsiye ediyoruz.

Bursa Basketbol Hakemleri Ve Gözlemcileri Derneği Yönetimi ile İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği  Yönetimi olarak ana ilkemiz: Dürüstlük, İdealizm ve Dayanışma ruhudur. Bu ilkeler ışığında dürüstlüğüne, medeni kimliğine ve hakemliğine son derece güvendiğimiz üyemiz Sayın Erşan Kartal’ın ve diğer hakem ve gözlemcilerimizin haklarının, kararlı bir şekilde her türlü platformda savunulacağının, hukuki sürecin de Derneklerimiz Avukatları tarafından yakından takipçisi olacağımızın bilinmesini kamuoyuna duyurmak isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

 

BURSA BASKETBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLER DERNEĞİ

İSTANBUL BASKETBOL HAKEMLERİ DERNEĞİ